Sonuç Bölümü Nedir?

Sonuç Bölümü

Paragrafın başında tanıtılan, örneklerle ve diğer düşüncelerle geliştirilen konunun bir sonuca bağlandığı bölümdür. Genellikle tek cümleden oluşur. Paragrafın küçük bir özeti de denilebilir. Çoğu zaman ana düşüncenin bu bölümde verildiği görülmektedir. Sonuç cümlesi o ana kadar anlatılanları özetleyecek şekilde “demek oluyor ki, anlaşılıyor ki, böylece” gibi bağlayıcı sözlerle başlar.

“Bu parçanın sonuna aşağıdakilerden hangisi uygun düşmez?”

“Bu paragrafın sonuç cümlesi aşağıdakilerden hangisi olabilir?”

“Paragrafın sonuna getirilebilecek en uygun cümle aşağıdakilerden hangisidir?” gibi sorular paragrafın sonuç cümlesini buldurmaya yöneliktir.

Örnek : 

Yıllardır yurdu geziyor, şehir şehir, kasaba kasaba. Anadolu insanını iyi tanıyor; nasıl yaşarlar, ne yerler, nelerden hoşlanırlar? Bir de büyük yazarmış. Okudum onu ancak …

Bu parçanın sonuna aşağıdaki cümlelerden hangisinin getirilmesi en uygun olur?

A) Anadolu’yu çok iyi anlatmış.

B) oldukça başarılı bir anlatımı var.

C) hayal kırıklığına uğradım.

D) Türk yazarlarım yücelten, Anadolu’yu anlatmalarıdır.

Çözüm : 

Parçada yazarın olumlu özellikleri anlatılırken birden “ancak” bağlacıyla başlanıp ardından olumsuz bir açıklama yapılmak istenmiştir. A, B ve D seçenekleri olumludur. Olumsuzluk sadece C’de vardır.

Yaıut: C

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>