Sivilceleri Nasıl Yok Edebilirim?

Cilde zarar veren pek çok etken vardır. Özellikle kış aylarında cildimiz daha çok bakıma ihtiyaç duyuyor. Peki kış aylarında ciltte oluşan sorunlar nelerdir, bu sorunlar nasıl tedavi edilir öğrenmek ister misiniz? İşte kış aylarında cilt bakımı ile ilgili önemli bilgiler ; 

YÜZÜNÜZ…

Eğer kızarıyorsa…

Cildiniz oldukça hassas ve tepkili. Nemlendirmeniz gerekiyor. Anti-allerjenik ürünler kullanın. Yüz temizliğinizde yağlı temizleyicileri tercih edin. Yüzünüzü temizledikten sonra yatıştırıcı bir losyon kullanın. Makyaj ürünlerinizi de nemlendirici özelliğe sahip olanlardan seçin ki cildiniz gün boyu zarar görmesin. Beslenmenizde havuç gibi beta-karoten yönünden zengin yiyeceklere, süt ürünlerine, lahanaya ağırlık verin. Alkol, kafein ve baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Soğuğa çıkarken, yüzünüzü, bir atkı veya eşarp ile koruma altına alın.

Eğer geriliyorsa…

Kırışıkların erken oluşmasını engellemek için cildinizi hiç bir zaman nemlendiricisiz bırakmayın. Geceleri uyumadan önce ve sabahları yüzünüzü temizledikten sonra mutlaka nemlendiricinizi uygulayın. Yüzünüzde sivilceler bile varsa, bu sizi yanıltmasın, gerilme hissi, cildinizin nemlendirilmeye ihtiyacı olduğunun göstergesidir. Sudaki kalkerin etkisini azaltmak için geleneksel sabunlardan çok, dermatolojik olanları ya da bir makyaj temizleyicisini tercih edin. Duşta en fazla 10 dakika kalın ve ılık su (37°C) ile yıkanın. Bakım ürünleri seçerken gliserin, vazelin ve bitkisel yağlar (karite yağı, fındık yağı vb.) bakımından zengin olanları tercih edin.

Sivilceler ve çizgiler varsa…

Cildinizin neme ihtiyacı var. Sivilcelerinizin sebebi hormonal veya yağlı beslenme olsa da cildinizi beslemelisiniz. Yoksa soğuk, cildinizin iyice kurumasına neden olur ve sivilceleriniz yüzünüzde estetik olmayan izler bırakır. Çok yağlı olmayan nemlendiriciler tercih edin. Sivilceleriniz için tedavi edici özelliklere sahip kremler kullanabilirsiniz. Yağlı yiyeceklerle beslenmemeye dikkat edin.

 

Sivilceleri Nasıl Yok Edebilirim?
ELLERİNİZ…

Kuruyorsa…

Suyla her temastan sonra krem sürün. Buna vaktiniz yoksa veya unutuyorsanız en azından günde 2 kez (sabah ve akşam) kremleyin. Haftada bir kez bir kaç damla badem yağı ile masaj uygulayın. Dışarı çıkarken eldiven giyin. Ellerin sürekli kuru olmasının nedenlerinden biri de yanlış beslenmeden kaynaklanan lipid eksikliğidir. Bol bol balık ve kayısı tüketin.

Çatlıyorsa…

Suyla her temastan sonra mutlaka nemlendirici krem kullanın. Geceleri yatmadan önce zengin içerikli besleyici bir kremi ellerinize bolca sürün. Daha sonra pamuk bir eldiven giyin ve sabaha kadar çıkarmayın.

Kızarıyor ve kaşınıyorsa…

Tamamen soğukla ilgili bir durum. Eldivensiz soğuğa çıkmayın. Hassas ciltler için hazırlanmış olan kremlerle ellerinizi nemlendirin. Banyodan sonra gül suyu ile gliserini karıştırarak ellerinize sürün.
DUDAKLARINIZ…

Kuruyorsa…

Nemlendiricinizi yüzünüze uygularken dudaklarınızı unutmayın. Onların da beslenmeye ihtiyacı var. Gün içinde ise stick nemlendiricilerden faydalanın.

Çatlıyorsa…

Dudaklarınızın üzerindeki ölü deriyi hafifçe peeling yaparak veya bir diş fırçası yardımı ile temizleyin. Daha sonra A vitamini içeren bir krem sürün. Gün içinde stick nemlendirici kullanın.
SAÇLARINIZ…

Kuruyorsa…

Kuru saçın kullanımı oldukça zordur. Diğer saç tiplerine göre daha kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Şampuan olarak besleyici olanları kullanın. Haftada 1 kez serum uygulayın. Mümkün olduğunca kurutma makinesi ile kurutmamaya özen gösterin. Beslenmenizde A vitamini yönünden zengin yiyecekleri tercih edin; yumurta sarısı, yeşil sebzeler, domates gibi.

İnce ve kırılıyorsa…

Mevsim değişimlerinde saçta kırılmalar daha fazla görülür. Şu sıralar çok gerekmiyorsa saçınıza boya, balyaj gibi kimyasal işlemler yaptırmayın. Doğal içerikli ve nemlendirici özellikli bakım ürünleri kullanın.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger…

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>