Sağlığa Zararlı Besinler

Doğru tüketilmedikleri taktirde sağlığa önemli zararlar veren besinlerden uzak durmak ve daha sağlıklı yaşamak sizin elinizde. Sağlığa ne gibi besinlerin zarar verdiği ile ilgili önemli bilgileri bu yazımızdan okuyabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim…

Yeşil yapraklı sebzeler, yumurta veya tuna balığı sağlığımız için iyi değil mi? Bu doğru olabilir ancak bu gıdalar aynı zamanda Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration) FDA’in en riskli gıdalar sıralamasında ilk 10′da yer alıyor. Kamu Sağlığı İçin Bilim Merkezi’nin (CSPI) son yapmış olduğu araştırmaya göre yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve tuna ile diğer 7 besin maddesinin gıda zehirlenmelerin bağlı rahatsızlıklar ve salgınların %40′ına sebebiyet verdiği ortaya çıkmış. 1990 yılında bu yana kaydedilen istatistiklere göre bakteri taşıyan sebzeler sonucunda 363 salgın meydana gelmiş. Yeşil göbek, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerin taşıdığı norovirus, salmonela bakterileri sadece ABD’de 13568 kişin zehirlenmesine yol açtığı kaydedilmiş.

Yeşil yapraklı sebzeler dışında zehirlenmelere ve salgınlara yol açan diğer riskli gıda ise en az onlar kadar etkili olan yumurta. Yumurta 352 salgına ve 11163 kişinin hastalanmasına neden olmuş.

Özellikle Japon mutfağında suşi yapımında kullanılan tuna balığı listenin 3. sırasında. Tuna yüzünden hastalanan kişi sayısı 2341.Sağlığa Zararlı Besinler

Ülkemizde fazla tüketilmeyen çiğ istiridye ise 132 salgına yol açmış ve bu salgınlarda 3409 kişinin hastalanmasına neden olmuş.

Dünya üzerinde herhalde en çok tüketilen gıda maddelerinden olan patateste listede kendine yer bulmuş. Patatese bağlı rahatsızlıklar toplam 3659 kişiyi etkilemiş ve patates nedeniyle 108 salgın görülmüş.

Peynir özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi. Ancak ABD’de peynir nedeniyle 2761 kişi zehirlenmiş ve 83 salgın yaşanmış.

Dondurma sevdalıları bu sizin için kötü bir haber. CSPI raporuna göre dondurma yüzünden hastalananların sayısı 2594.

Salmonela bakterisinin en sık görüldüğü besin maddelerinden biri de domates. Domatese bağlı zehirlenmelerden 3292 kişi hastalanmış.

FDA’in en riskli gıdalar sırasında ilk 10′da yer alan bu gıdalar CSPI’ın yaptığı araştırmaya göre 1990-2006 tarihleri arasında yukarıda verdiğimiz rakamlarda kişinin hastalanmasına yol açmış ve salgınlara neden olmuş. Bazıları bizim mutfağımızda çok az kullanılsa bile yumurta, domates ve peynir gibi gıdalar bizimde sık tükettiklerimiz arasında. Bu yüzden sebzeleri yıkarken dikkat etmeli, yumurta ve peynir alırken kullanma tarihlerini mutlaka okumalıyız.

Pin It

One thought on “Sağlığa Zararlı Besinler

 1. Buda yazı mı beee :D alın faydalı olur ;

  Rafine Yağlar

  Sıvı yağ olarak soğuk pres sızma zeytinyağı kullanın. Hindistancevizi yağı da yemeklerde güvenle kullanabileceğiniz bir yağdır. Rafinerizasyon yani saflaştırma işleminden geçen mısırözü, ayçiçeği, riviera zeytinyağı ve aynı işlemden geçen diğer yağlardan uzak durunuz. Çünkü bu yağlar sıcak pres işlemiyle ve kimyasal yöntemlerle elde edilir. Yüksek ısıya, basınca ve başka kimyasal işlemlere maruz kalan yağların kimyasal yapısı bozulur. İşlenme esnasında antioksidanlar ölür, serbest radikaller açığa çıkar. Bu da pek çok kronik hastalığa davetiye çıkarır.

  Şeker ve yapay tatlandırıcılar

  Şeker boş kaloriden başka bir şey değil. Bağımlılık yapıyor, hastalığa hatta ölüme kadar götürüyor. Alışınca yoksunluğu madde bağımlılığı gibi gerginlik yaratıyor. Suni tatlandırıcıların şekerden daha az zararlı olduğu ise yanlış!

  Kafein

  Güçlü bir idrar söktürücüdür, vücudunuzu susuz bırakır. Beyninizin ve vücudunuzun suyunu çalar. Kahve günde birkaç defa içildiğinde böbreküstü bezlerini uyarır kan basıncını yükseltir. Kahvenin düzenli uzun süre içilmesi adrenal sistemi yorar. Huzursuz bacak sendromuna neden olur, aşırı sinirlilik, uykusuzluk yapar. Baş dönmesi ve yorgunluk yapar. Panik atağa neden olabilir. Mide ekşimesine neden olabilir. Bağımlılık yapar, baş ağrısı ve kemik erimesine neden olur. Doğum defektlerine ve düşüklere neden olabilir. Böbrek taşı yapar. Mesane kanseri (özellikle sigarayla birlikte kullanımında), yumurtalık kanseri ve pankreas kanserine ortam hazırlar. Prostat büyümesine neden olabilir. Kafeinin vücuttan atılması 48-72 saat arası sürer.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>