Rahimde Yara Neden Olur?

Rahim içerisinde oluşan yaralar bayanların canını sıkan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Rahim içi yaralarının sebeplerini öğrenmek ve tedavi yöntemleri hakkında bilgileri edinmek istiyorsanız sizler için kısa bir araştırma yaptım. Rahim içi yaralarının sebepleri ve tedavi yöntemleri hakkında önemli bilgileri uzmanlar açıklıyor…

Rahimde Yara Neden Olur?

Rahim yaralarının nedenleri

Rahim yaralarının nedeni kesin olarak bilinmiyor. Hatta bazı kadınlarda herhangi bir neden olmadan da rahimde yara oluşabilir. Bazı etkenlerin yaraların oluşumunda etkili olduğu tespit edilmiş.

Bu etkenlerden bazıları şunlar :

• Cinsel ilişki sıklığı
• Tampon vs. kullanımı
• Vajinal iltihaplar
• Sperm öldürücü ilaçlar, kremler ve prezervatif üzerindeki kimyasal maddeler
• Ayrıca hamilelerde ve doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sıkça rahim yaraları ortaya çıkar

Pek çok vakada kadında hiçbir belirti ortaya çıkmaz. Hastalık muayene sırasında rahim ağzı incelenirken fark edilir. Buna karşın rahim yaralarında en çok rastlanan belirti akıntıdır. Bunun nedeni dışa doğru dönmüş hücrelerin salgı yapmaya devam etmesidir. Herhangi iltihaplanma söz konusu değilse akıntı kokusuz, şeffaf ve beyazdır. İltihaplanma ile birlikte görülen akıntı ise kötü kokulu ve leke bırakan tarzdadır. Akıntının dışında lekelenme şeklinde vajinal kanamalar da görülebilir. Bu kanamalar cinsel ilişki sırasında penisin hassas doku ile teması nedeniyle meydana gelir.

Rahim yaralarında tedavi

Hasta da görülen yaranın derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Çoğunlukla rahatsızlık kendiliğinden geçer. Ancak hastalığın meydana gelmesinde enfeksiyon, travma, kimyasal madde gibi bir etkenler tespit edilirse duruma uygun tedavi yöntemi uygulanır. Takiplerde kendiliğinden iyileşmeyen, bir neden bulunamayan yaralarda, kanama ve akıntı gibi şikayetlerin çok olduğu durumlarda yakma (koterizasyon) veya dondurma (kriyoterapi) gibi yöntemler uygulanabilir. Yüzde 90 oranında iyileşme sağlayan bu yöntemler tamamen ağrısız ve kolay uygulanır. Sonucun kesinlik kazanması için tedavinin üzerinden 3-4 haftalık bir sürenin geçmesi gerekir.

DİKKAT : Genelde rahim ağzı kanserleri basit rahim ağzı yaraları olarak ortaya çıkar. Bu nedenle her kadının mutlaka yılda en az bir defa jinekolojik muayene esnasında PAP Smear testi yaptırılması öneriliyor. Yakma ve dondurma işlemleri ancak bu testlerin normal çıkması sonucunda uygulanabilirler.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>