Metabolizma Nasıl Daha Hızlı Çalışır?

Metabolizmanızın yavaş çalışmasından yana şikayetçiyseniz doğru yöntemler metabolizmanızı hızlandırmada da fayda sağlıyor. Metabolizmayı hızlandırmak için yapacaklarınız ile ilgili önemli bilgiler bu yazımızda sizlerle…


Kilo vermek ya da var olan kilonuzu korumak için metabolizma hızınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Zira metabolizmanın yavaş çalışması, kilo verememeniz ya da kilo almanız anlamına geliyor. Metabolizmanızı hızlandırmak için yapabileceğiniz çok basit şeyler olduğunu biliyor muydunuz?
Çikolata
Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada çikolatanın düşük vücut kitle endeksiyle bağlantısı ortaya çıkarıldı. Haftada beş kez çikolata yiyen insanlar, bundan kaçınanlara göre yaklaşık 3 ila 4 kilo daha az alıyorlar. Araştırmacılar, kakaonun içinde polifenol denilen antioksidanlar bulunduğunu, bunun da metabolik fonksiyonu artırabileceğini ortaya koydu. Tabii bu sonuca bakarak çikolatayı bol miktarda tüketmemek gerekiyor. Günde ortalama 30 gram kadar yemek yeterli. Aksi takdirde ekstra kalori kazanmış olursunuz.Metabolizma Nasıl Daha Hızlı Çalışır?
Yeterince sıvı alın
Susuzluğunuzu mutlaka gidermelisiniz. Beslenme uzmanları, susuz kaldığınızda hücresel fonksiyonlarınızın yavaşladığını ve metabolizmanızın cansızlaştığını belirtiyor. Günde sekiz bardak su içenler, günde dört ya da daha az bardak sayısında su içenlere göre 100 kalori fazla yakıyorlar. Asla unutmayın, tüketmeniz gerekenin su ve alkolsüz sıvılar olduğunu söylüyor uzmanlar.
Oda sıcaklığını 2 derece düşürün
Az miktarda üşürseniz, vücudunuz kendini ısıtmak için daha fazla efor sarf eder. Bu konuda yapılan bir çalışmaya göre serin odada zaman geçirenler, yüzde 80 daha fazla kalori yakıyorlar. Uzmanlar, termostatı sadece birkaç derece düşürerek her gün fazladan 100 kalori yakabileceğinizi söylüyor.

Uykunuzu alın
Tek bir gece, önerilen yedi ila dokuz saatten az uyumak, ertesi gün yaklaşık yüzde 5 oranında metabolizma hızınızın düşmesine neden olur. Uyku kaybı, ghrelin (iştahı tetikleyen hormon) miktarını artırmak gibi yaygın hormonal değişikliklere yol açar ve metabolizma hızınızı düşürür. Daha iyi bir beden, ruh ve her şey için biraz daha erken saatte yatağa gidin.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>