İskender İmparatorluğu Hakkında Bilgi

Yunanistan’ın kuzeyinde kurulan Makedonya Devleti’nin başına geçen Büyük İskender, Asya Seferi’ne çıkarak Persleri mağlup etmiş ve Anadolu’ya egemen olmuştur (MÖ 333). Asya Sefe-ri’ni sürdüren Büyük İskender; Suriye, Filistin ve Mısır’ı ele geçirdikten sonra Hindistan’a kadar ulaşmıştır. İskender’in ölümünden (MÖ 323) sonra imparatorluk parçalanmıştır.

İskender İmparatorluğu Hakkında Bilgi

O Büyük İskender’in Asya seferi sırasında Eski Yunan medeniyeti ile Doğu medeniyetleri birbirini etkilemişler ve “Helenistik Medeniyet” ortaya çıkmıştır. Helenistik Medeniyetin doğmasında;

Yunan, Anadolu, Mezopotamya, İran ve Mısır medeniyetlerinin etkisi olmuştur.

Helenistik dönem boyunca (MÖ 300 – 30). Bergama, Milet ve Efes dünyanın başlıca kültür merkezleri durumuna gelmiştir. Bergama Krallı-ğı’nda bilim, sanat ve edebiyata büyük önem verilmiş; Bergama, Asklepion Sağlık Merkezi ve 200.000 cilt kitaba sahip kütüphanesiyle dünyanın önemli sağlık ve kültür merkezlerinden biri olmuştur.

Bergama Krallığı Dönemi’nde koyun ve keçi derilerinden parşömen kağıdı icat edilmiş, bu sayede birçok eser günümüze kadar gelebilmiştir.

 

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>