Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Gözlerde oluşan rahatsızlıklara karşı önlem almak ve göz rahatsızlıklarını gidermek istiyorsanız göz sağlığı için nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Göz sağlığı için yapılması gerekenler ile ilgili bilgileri bu yazımızda okuyabilir, sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. 

 

Düzenli yapılan geniş kapsamlı göz kontrolleri görmenizi korumak adına çok önemlidir. Size gösterilecek olan tipik görme bozuklukları miyop (uzağı görememe), hipermetropi (uzağı iyi görme), astigmatizm (kornea şeklinin bozuk olması) ve yaşa bağlı olarak presbiyopi ( yakını görememe) gibi basit refraktif sorunları içeriyor.

Göz Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Rutin bir ziyaret göz genişletme muayenesi içerir. Genişletme damlaları iki göze de uygulanır böylece doktor gerisine bakabilir ve gizlenmiş hasar veya hastalıkları görebilir. Yaşlandıkça karşılaştığımız yaygın göz hastalıkları arasında katarakt, glokom (gözdeki aşırı basınçtan görme sinirine zarar gelmesi) ve 65 yaş üstü insanlardaki körlüğün en yaygın nedeni olan yaşlanmaya bağlı makula dejenerasyonu (retinal bölgede bozulma) gibi hastalıklar var.

 

Aile hekiminizle, ne zaman bir göz doktoruna gitmeniz gerektiğini konuşun. Ailedeki göz hastalıklarını gözden geçirerek bazı hastalıklara karşı daha fazla risk altında olup olmadığınıza karar verin.

 

Gözlük kullanıyorsanız, göz doktorunuza yılda bir giderek reçetenizin güncel kalmasını sağlayın ve retina dekolmanı gibi sorunları tespit edin.

 

40 yaşından sonra her iki senede bir göz doktorunuza muayene olun. Glokom gibi asemptomatik hastalıkları tespit etmenin yanı sıra çoğunlukla diyabet ve yüksek tansiyon gibi hastalıkları herkesten önce ortaya çıkaranlar göz doktorlarıdır.

Bulanıklık sönüklük gibi görme değişiklikleri yaşıyorsanız, ne zaman olursa olsun hemen göz doktorunuzdan bir randevu alın.

 

Sigara İçmeyin

Sigara içmenin kalp ve akciğer sağlığını tehdit ettiğini zaten biliyorsunuz. Peki ya sigaranın aynı zamanda makular dejenerasyon (Makula, sarı nokta da denilen ve keskin görmeden sorumlu retina tabakasının ortasında çok küçük bir alanı kapsamaktadır. Makular dejenerasyon ise bu sarı noktanın hasarlanması sonucu ortaya çıkar), katarakt ve optik sinir bozukluğu riskinizi de artırdığını biliyor muydunuz? Sigara kullanıyorsanız, bugünden bırakın.

 

Güneş Gözlükleri

Gözlerinizi güneşim zararlı ultraviyole ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanın. Hem UVA hem de UVB radyasyona karşı koruyanları tercih edin.

 

Koruyucu Göz Aksesuarları

Koruyucu gözlük, deniz gözlüğü, kayak gözlüğü gibi, spor veya diğer aktiviteler esnasında gözünüzü olası yaralanmalara karşı koruyan gözlükleri kullanma alışkanlığını edinin. Koruyucu göz aksesuarlarını gözlükçüler veya spor malzemeleri satan dükkanlarda bulabilirsiniz.

 

Bilgisayar Ustaları

Bilgisayarınızı alçak bir masaya koyun veya laptop kullanın. Böylece gözleriniz çalıştığınız sırada aşağı doğru bakacaktır. Bu, gözkapağınızın daha az açılmasını sağlayarak göz kuruluğu hastalığı riskinizi azaltır.

 

Ekran ışığı titremesinin 70 veya daha yukarda bir oranda ayarlamak da irritasyonun azalmasına yardımcı olur.

Gözlerinizi dinlendirmek için her 20 dakikada bir gözlerinizi ekrandan ayırın ve 20 saniye boyunca yaklaşık 6 metre uzağa bakın.

 

Tüm gün boyunca bilgisayar başında oturuyorsanız, her iki saatte bir 10 dakika ara verin ve yürüyün.

 

Egzersiz Yapmak Gözler İçin İyidir

 

Formda kalın. Fazla kilolu olmak diyabetik retinopati veya glokom gibi göz hastalıklarına karşı riskinizi artırır. Günlük 30 dakikalık fiziksel egzersizler yalnızca kalp sağlığınızı ve vücut şeklinizi korumanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda gözdeki basıncı \%20’ye kadar azaltır. Derin nefes almak da lenf sisteminizi rahatlatarak gözdeki basıncı azaltmaya yardımcı olur.

 

Omega 3’ü unutmayın

Omega-3 olarak bilinen bu sağlık deposu yağ asitleri sadece kalbe iyi gelmekle kalmaz aynı zamanda görmeyi korumaya yardımcı olur. Kadınlar için günlük doz 100, erkekler için ise 600 mg’dır.

 

Dr. Mehmet Öz

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>