+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Hamile Kalamıyorum Ne Yapmalıyım?

Hamile Kalamıyorum Ne Yapmalıyım?, Gebe kalamamanın sebepleri, Gebe kalamamanın nedenleri, Hamile kalamamanın nedenleri, Hamile kalamıyorum, Anne olamıyorum, Bazen çiftler ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar bebek sahibi olamıyorlar. Bunun önemli sebepleri arasında hormonal bozukluklar yer alıyor. ...

 1. #1
  Administrator Jiraiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  8.129

  Hamile Kalamıyorum Ne Yapmalıyım?  Gebe kalamamanın sebepleri,
  Gebe kalamamanın nedenleri,
  Hamile kalamamanın nedenleri,
  Hamile kalamıyorum,
  Anne olamıyorum,

  Bazen çiftler ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar bebek sahibi olamıyorlar. Bunun önemli sebepleri arasında hormonal bozukluklar yer alıyor. Gebe kalamıyorsanız ve gebe kalamanın sebeplerini öğrenmek istiyorsanız sizler için yaptığımız araştırmaya gözatabilirsiniz.

  Hamilelik bazen çok kolay elde ediliyormuş gibi görünse de oldukça karmaşık bir dizi olayın bir ahenk içinde işlemesi ile gerçekleşir. Ama bazı sağlık problemleri bu muhteşem biyolojik yolculuğa engel olabiliyor. Bunların kadın ve erkek arasındaki dağılımı hemen hemen eşittir. Çiftlerin 1/3’ünde kadında, 1/3’ünde erkekte, 1/3’ünde ise her ikisinde sorun bulunur. Konu ile ilgili Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Numan Bayazıt bebek sahibi olmanıza problem olan engelleri açıklıyor.

  Hamile Kalamıyorum Ne Yapmalıyım?

  Erkeğe Bağlı Nedenler;

  Spermiogram testi ile tanı konur. 2-5 gün dinlendikten sonra genellikle masturbasyonla sperm verilir. Spermlerin sayısı, hızı ve şekli değerlendirilir. Yapımı beyinden gelen hormonal uyarılarla testisde olup kanallar vasıtası ile dışarıya taşınır. Buna göre erkek faktörüne bağlı problemleri 3 ana bölümde düşünebiliriz.

  1)Hormonal bozukluklar.
  2)Testislerde sperm yapımının bozuk olması.
  3)Yapılan spermin taşındığı kanallardaki tıkanıklıklar.

  Genetik bozukluklar, inmemiş testis (kriptoorşidizm), testis ve sperm kanalı iltihaplanmaları (kabakulak orşiti), ağır esrar-alkol-sigara kullanımı, radyasyon,kemoterapi-radyoterapi,uzun süreli ısıya maruz kalma ve çeşitli ilaçlar neden olabilir. Ancak olguların büyük çoğunluğunda bir neden bulunamaz. Nedeni bulunabilenlerin ancak %10’dan daha az bir kısmı ilaçla veya operasyonla düzebilir.Bu nedenle genellikle eldeki mevcut spermle ne yapabileceğimize karar vermek zorunda kalırız.Bu da sorunun ciddiyetine göre aşılama veya mikroenjeksiyon olmaktadır. Menide hiç sperm yoksa microTESE operasyonu ile testisten sperm bulmak gerekir. Azoospermi adı verilen bu durumda sperm bulma olasılığı %60’tır.

  Kadına Bağlı nedenler;

  -%40 Yumurtlama Problemi (En sık görülen Polikistik Over Sendromu)
  -%40 Kanal Tıkanıklığı
  -%10 Açıklanamayan
  -%10 Diğer (Myomlar,Endometrium,Rahim ağzı tıkanıklığı gibi…) nedenlerden kaynaklanır.

  Yumurtlama problemleri seyrek adet görme veya hiç adet görememe şeklinde olabileceği gibi sık adet görme şeklinde de kendini gösterebilir. En sık karşımıza çıkan şekli PCOS’dur (Polikistik Over Sendromu ).

  Yumurtlama düzensizliğine yol açan diğer problemler;
  -Tiroid Hastalıkları
  -Yeme Bozuklukları(anorexia)
  -Aşırı kilo kaybetmek veya almak
  -Obesite
  -Hiperprolaktinemi
  -Hipofiz tümörleridir.

  Bu hastalıkların tanısının konulması infertilite probleminin çözülmesi kadar kadının genel sağlık durumunun düzeltilmesi ve uzun süreli olumsuz etkilerden korunması açısından da gereklidir.

  Yumurtlama problemi yaşanabilen diğer durumlar erken menopoz ve hypogonadotropik hypogonadizmdir. Bu ikisi FSH –E2 testi ile kolayca ayırt edilir. Hypogonadotropik hastalar beyinden gerekli hormonlar salgılanmadığı ve dolayısı ile yumurtlama olmadığı için adet görmezler. Kandaki FSH düzeyi çok düşüktür.Bu durumda dışardan verilen menogon ve benzeri ilaçlarla yumurtlama sağlanır.

  Tubal Faktör:
  Enfeksiyon, endometriosis, appendisit,kronik iltihabi bağırsak hastalıkları nedeniyle (Chron,ülseratif kolit) geçirilmiş operasyonlara bağlı olarak kanallar tıkanabilir.

  Histerosalpingografi (HSG) geleneksel ve standart tanı yöntemidir. Jinekolog veya radyolog tarafından çekilebilen bu röntgen filmi her zaman doğru sonuç vermez. Açık olan tüpler kanallardaki kasılmaya bağlı olarak kapalı görünebileceği gibi normal olmayan tüpler açık gibi de görünebilir. İhtiyaç duyulduğunda Laparoskopi yapılabilir.

  Diğer faktörler:
  Rahim içindeki Polip,Myom ve yapışıklıklar(iltihabi veya kürtaja bağlı),rahim ağzındaki doğumsal veya sonradan operasyonlara bağlı gelişen anormallikler gebeliği engelleyebilir.Bu sorunların büyük kısmı histeroskopik operasyonlarla düzeltilebilir.Rahim ağzı ile ilgili problemler IUI(aşılama) yolu ile aşılabilir.

  ENDOMETİOSİS:
  Rahim içini döşeyen ve embriyonun tutunduğu endometrium isimli dokunun rahim dışında bulunmasıdır.

  Daha çok yumurtalıklar ve kanallarda görülür.

  En sık yarattığı şikayetler;
  - Kasık ağrısı,
  - Adet sancısı,
  - İlişkide ağrı,
  - İnfertilitedir

  Endometriosisli kadınların %30-50’i değişen derecelerde infertilite sorunu yaşamaktadırlar.
  Şikayet ve muayene bulguları doktorunuzun endometriosisten sadece şüphelenmesini sağlar. Çikolata kisti adı verilen büyük kistlere neden olduğunda ultrasonla tanısı konulabilir. Kesin tanı laparoskopi ile konulabilir

  Kadının Gizli Derdi Vaginismus;
  Vajinismus, vajina girişini çevreleyen kasların istemdışı olarak kasılarak cinsel birleşmenin acılı olması ya da birleşmenin gerçekleşememesidir. Vajina girişini çevreleyen baskın kas grubu ";Pubik Kaslar";olarak adlandırılır, bunlar düz kas grubudur ve refleks olarak çalışırlar. Vajinismusda yaşanan kasılma istem dışıdır ve asla kadının kendi kontrolünde
  değildir. Vaginismus da cinsel ilişkiyi imkansızlaştırdığı için tek başına hamileliği zorlaştıran bir durumdur. Vajinismus hastası çoğu kadın ilişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Durumu başkalarına anlatmak onları rahatsız edebilmektedir.Bebek sahibi olmak isteyen çiftler Vaginismus durumunda vakit kaybetmeden psikolojik yardım almak kişinin bundan sonraki yaşam ve cinsel yaşam kalitesini arttırır.

  Stres’te bir faktör;
  Bu karmaşık olaylar dizisi içinde psikolojik faktörlerin önemli olduğu düşünülmektedir. Vücutta salgılanan stres hormonları beyinden salgılanan hormonların salgılanma düzenini etkiler. Beynin Hipatalamus bölgesinden salgılanan ile hipofiz bölgesinden salgılanan FSH ve LH gibi yumurta gelişiminde çok önemli olan hormonların düzen içinde salgılanmasını sağlayan GnRH adı verilen hormon, stresten önemli ölçüde etkilenir. GnRH salgılama düzeninin değişmesi yumurta gelişimini olumsuz etkileyebilir. Stresi azaltmanın en iyi yolu dikkati başka yöne kaydırmaktır. Kişinin kendisini rahatlatan uğraşlara yönelmesi (resim, müzik, el sanatları vb…), ağır olmayan egzersiz, yoga, bahçe işleri gibi rahatlatıcı fiziksel çalışmalar yapması en çok tavsiye ettiğimiz yöntemlerdir.


  Önce üretkenliğinizi test edin;

  Bebek sahibi olabilmek için bayanlarda üretkenlik miktarı büyük önem taşımaktadır. Kısırlığın belirtilerinden biri olan üretkenlikte azalmayı artık evinizde yapacağınız testler ile belirleyebilirsiniz. Zorlu bir süreç olan kısırlığın ilk aşamasında Babystart FertilCheck Kadın Kısırlık Testi, kadınlarda biyolojik doğurganlık zamanının bir göstergesi olan seks hormonunu ölçer. Evde rahatlıkla uygulanabilen bu test idrarla yapılmaktadır.

  Jinekolojik Muayeneyi İhmal Etmeyin


  Hamile kalmak isteyen kişilerin öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçerek, gebelik öncesi yapılması gereken smear gibi muayeneleri olmaları, muayene sırasında tespit edilen hastalıkların ve aile öyküsüne bağlı problemlerin önceden tespit ve tedavi edilmesi hamileliğin sorunsuz geçmesine yardımcı olur. Hamileliğe hazırlanıldığı dönemde bazı alışkanlıkların değiştirilmesi de önerilen bir konudur. Gereksiz stres yapmadan doğru zamanlarda ilişkinin programlanması, ama bunu bir zorunluluk ve görev haline dönüştürmeden yapılması hamilelik şansını arttır.

 2. #2
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Hamile kalamiyormusunuz  güzel bilgiler

 3. #3
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  hamıle kalamıyorum 4 defa doktora gıtdım sureklı fıtıl verdı acab aondanmı kaynaklanıyo anlamadım bende anne olmak ıstıyorum lütfen bı cvb verın

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Ülkemizin başkentini küçük harflerle yazınız.

Benzer Konular

 1. Kiloluyum Ne Yapmalıyım?
  By Selin in forum Yaşam ve Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-18-2013, 01:29 PM
 2. Boynum Ağrıyor Ne Yapmalıyım?
  By HayaL in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-14-2012, 11:24 PM
 3. Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım?
  By HayaL in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-14-2012, 03:15 PM
 4. Elim Şişti Ne Yapmalıyım?
  By HayaL in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-07-2012, 10:07 PM
 5. Başım Dönüyor Ne Yapmalıyım?
  By HayaL in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-06-2012, 09:19 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.1