Kabakulak hastalığı her insanın yaşamında bir defa karşılaştığı hastalıklardan birisidir. Kabakulak hastalığını tanımak ve belirtilerini öğrenmek isterseniz kabakulak ile ilgili tüm önemli bilgileri bu yazımızda okuyabilirsiniz.


Kabakulak Nasıl Anlaşılır?
BELİRTİLER
  • Ağrıyan şiş tükürük bezleri
  • Ateş
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Pankreas, testis, yumurtalık veya beyin iltihabı olasıdır.
Kabakulak, çocuk hastalığıdır, fakat yetişkinlerde de görülebilir. Klinik adı epidemik parotitdir. Kabakulak virütiktir ve mikroplu zerrelerin solunmasıyla geçer. Hastalığa yakalanmış olan kimse belirtiler ortaya çıkmadan 1 gün önce mikrop saçmaya başlar ve sonraki 3 gün en riskli devre sayılır. Daha sonra hastalığın bulaşma riski şişlik indikçe azalır.
TEŞHİS
Virütik enfeksiyon başladıktan 2-3 hafta sonra kabakulak belirtileri ortaya çıkar, ilk belirti şişmiş, ağrıyan tükürük bezleridir. Bunlar yanakların da şişmesine neden olur. Küçük çocuklarda ekseriyetle ateş azdır. Eğer hastada baş ağrıları ve derin uyku başlarsa beynin ve beyin zarının iltihaplanması (menenjit) olabilir. Karnın üst kısmında ağrı, bulantı ve kusma pankreas iltihabını belirtebilir, kadınlarda karnın alt kısmında duyulan ağrı yumurtalık iltihabına bağlı olabilir. Bu durum ekseriyetle zor teşhis edilir. Kabakulağa yakalanan erkeklerden dörtte birinde testis iltihabı görülür. (Orchitis) Tükürükte kabakulak virüsü bulunması, kanda karşıt cisimlerin (antikor) çok artması bu teşhisi doğrular. Ancak bu tip bir test de gerekli değildir.
KABAKULAK NE DERECE CİDDİDİR?
Kabakulak rahatsız edicidir, ancak çok tehlikeli değildir ve nadiren 2 haftadan uzun sürer. Bazı vakalarda ensefal (beyin iltihabı) gelişebilir, bu kabakulağın doğurduğu ciddi bir problemdir. Sinir sistemiyle ilgili hastalığa hatta nadiren ölüme sebep olabilir. Testis iltihabı rahatsızlık veren bir durumdur bazen kısırlığa neden olabilir.
TEDAVİ
Kabakulağın belli bir tedavisi yoktur. Hastalığın yayılmaması için hastanın kimseye yaklaştırılma-ması uygun olabilir. Meydana gelebilecek problemlerin (komplikasyonların) tedavisi ortaya çıkan belirtilere göre yapılır. Bazen acetaminophen (parase-tamol) gibi bir analjezik (ağrı kesici) önerilebilir.
ÖNLEM
Kabakulak aşısı, etkili ve emniyetlidir. Bir yaşın üstündeki bütün çocuklara verilmelidir. Tek başına da karma olarak da verilebilir.