Mide sağlığı günlük yaşam ve vücut sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Midenin sağlığını koruması ve rahatsızlıklardan korunmak için neler yapmanız gerektiğini bu yazımızda okuyacaksınız.

Midenin Sağlıklı Olabilmesi İçin
Mide kanseri ile beslenme ilişkisinin araştırıldığı çalışmada, yemekleri çok sıcak yemenin 3,3, çok hızlı yemenin 5,4 kat risk yarattığı belirlendi. Mide kanseri ile beslenme ilişkisinin araştırıldığı çalışma, yiyeceklere fazla tuz eklenmesinin 4,2, gün aşırı tuzlu ayran tüketiminin 1,8, tuzlu tereyağının 1,5, her gün ve her öğün turşu yenilmesinin 7 kat; sucuğun haftada 1-2 kez tüketilmesinin 3, haftada 1-2 kez hamur tatlısı tüketilmesinin 7,5 kat risk taşıdığı belirlendi. Prof. Dr. Şuayib Yalçın, beslenme şekli ile mide kanserinin birbiri ile ilişkili olduğunu söyledi.


Mide kanserinde tedavi seçeneklerinin kısıtlı olduğunu, bu nedenle koruyucu hekimliğin önem kazandığını vurgulayan Yalçın, beslenme şekli, yaşam tarzı değişikliği ve tütün kullanımının sonlandırılması ile riskin önemli ölçüde azaltılabileceğini ifade etti.