+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Trombosit Yüksekliği Belirtileri

Trombosit Yüksekliği Belirtileri, Trombosit yüksekliği ve düşüklüğünün vücuda etkileri, zararları ve belirtileri gibi önemli bilgilerin tamamını sizler için araştırdığım yazımızda okuyabilirsiniz. İşte önemli ve detaylı bilgiler ; Trombosit;Kanın şekilli elemanlarından biridir.En büyük rolü ...

 1. #1
  Senior Member HayaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  1.948

  Trombosit Yüksekliği Belirtileri  Trombosit yüksekliği ve düşüklüğünün vücuda etkileri, zararları ve belirtileri gibi önemli bilgilerin tamamını sizler için araştırdığım yazımızda okuyabilirsiniz. İşte önemli ve detaylı bilgiler ;

   Trombosit Yüksekliği Belirtileri
  Trombosit;Kanın şekilli elemanlarından biridir.En büyük rolü kanamayı durdurmasıdır.Azlığında kanamaya yatkınlık, fazlalığında ise damar içinde tromboz (pıhtı) oluşmasına neden olur.Sağlıklı yetişkin bir insanda 150 ila 400 bin arasında trombosit hücresi bulunur. Trombositlerin yapımı, kemik iliğinin megakaryosit olarak adlandırılan büyük hücrelerinin parçalarından meydana gelir.Çoğalmasını karaciğer kontrol eder.Trombositlerin kan içindeki ömrü 9 ila 10 gündür, bu süreyi doldurduklarında dalak tarafından parçalanarak ayrıştırılırlar.Dalağın zarar görmesi veya alınması trombosit seviyesinin yükselmesine, dalağın performansının artması da trombosit yıkımının fazla olmasına sebep olabilir.Dalağın büyümesine bağlı trombosit düşmesinde genellikle hastalara splenektomi (dalağın ameliyatla alınması) uygulanır.


  Düşük trombosit sayımı (trombositopeni):


  Kanda trombositin 150 binin altında olması durumudur. Kan sayımların da trombosit düşük çıkarsa periferik yayma kullanılarak tanı konur. Trombosit miktarı 100 binin altına düşmediği sürece kanama riski oluşturmaz.50 binin altına düştüğü zaman büyük kanamalara sebep olabilir.


  Trombosit düşüklüğünün başlıca sebepleri (Trombositopeni):


  1-)Kemik iliğinin anormalliklerine bağlı: Doğuştan gelen bir kemik iliği trombosit üretimi bozukluğudur.Trombosit yapımı yetersiz ve kan trombosit seviyesi hep düşüktür (TAR sendromu, Bernard-Soulier sendromu).Aplastik anemi, kemoterapi, radyoterapi, bazı enfeksiyonlar sonrası veya kemik iliğinin lösemi, lenfoma, akciğer, meme kanseri tarafından baskılanmasına bağlı olarak da trombosit düşüklüğü görülür.


  2-)Trombositin aşırı yıkımına bağlı: Trombositlere karşı oluşan antikorlar trombositlere yapışarak karaciğer ve dalakta yıkılmasına neden olurlar.


  3-)Dalak büyüklüğüne bağlı: Dalağın büyük olması trombosit yıkımlarını arttırır.


  Not: Trombositopenili hastalar aspirin ve aşırı omega 3 ten uzak durmalıdır.Çünkü omega 3 ve aspirin trombosit yapısını bozar kanamaya eğilimi arttırır.


  Trombosit yüksekliği (Trombositoz):


  Kanda trombosit seviyesinin 600 binin üzerinde olması durumudur. Primer (myeloproliferatif hast.), sekonder (reaktif) sebeplidir.sekonder trombositoz için tedaviye gerek yoktur altında yatan sebebi düzeltmekle problem çözülür.Primer trombositozda ise küçük dozlarda aspirin başlanabilir, duruma göre trombositlerin aşırı çoğalmalarını engellemek amaçlı hydroxyurea (kemoterapi ilacı) verilebilir. Bu iki ilacın kullanımıda mutlaka doktor kontrolü altında olmalıdır.
  Dr. Ahmet Bahadır UÇAR

 2. #2
  zeynep özer
  Guest zeynep özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  trombosit 370 yüksekmidir?

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

ist.....l hangi ilimizdir küçük harflerle yazınız

Benzer Konular

 1. E Vitamini Yüksekliği
  By Jiraiya in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-10-2012, 01:27 PM
 2. Tansiyon Yüksekliği Nedenleri
  By Şeyma in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-26-2012, 02:06 PM
 3. Kanda CRP Yüksekliği Nedir?
  By HayaL in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-30-2012, 06:43 PM
 4. Trigliserid Yüksekliği Tedavisi
  By Jiraiya in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-29-2012, 02:25 PM
 5. GGT Yüksekliği Tedavisi
  By Jiraiya in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-26-2012, 08:57 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.1