Kış aylarının diğer bir başa bela hastalığı olan soğuk algınlığı doğal yöntemlerden yardım alarak önlenebiliyor. Eminim daha önce uzmanların açıklamalarından sizlerde bunu duymuşsunuzdur. Peki soğuk algınlığını kış ayları boyunca vücudumuzdan uzak tutmak için ne yapmalıyız? Bunu da uzmanların açıklamalarından öğreneceğiz.

Soğuk Algınlığı İçin Ne Yapılır?


Çalıştığınız iş yerinde, komşularınız ve arkadaşlarınız arasında ve ailenizde soğuk algınlığı ile mücadele edenlerin sayısı bir anda nasıl da arttı öyle değil mi? Sonbahar mevsimi her ne kadar türlü güzellikler ve mistik bir hava sunuyor olsa da, beraberinde soğuyan havaya bağlı hastalıkları da getiriyor ister istemez. Küçük yaşlarda soğuk algınlağı yüzünden okula gidemiyor olmamız ironik bir biçimde biraz da sevindirirdi bizleri. Portakal suyu, tavuk suyuna sıcacık çorba ve biraz da şefkat zaten çabucak ayağa kalkmamızı sağlardı, çocuktuk ne de olsa. Fakat şimdi öyle mi? Eskisi kadar eğlenceli bir durum yaratamıyoruz. İş yerine gidemeyince işler birikiyor, ev ve özel hayatımızla ilgili sorumluluklar hastalık falan dinlemeyebiliyor. Ama siz hiç merak etmeyin. Şimdi size 7 maddeden oluşan bir ’koruyucu ipuçları reçetesi’ yazıyoruz. Böylece sinir bozucu mikropları biraz uzak tutabilirsiniz bünyenizden...


Ellerinizi yıkayın, hem de çok!


Soğuk algınlığına yakalanmanın en yaygın yolu başkalarıyla sürekli bir mikrop alışverişi içinde bulunmamız. Ortak kullanılan telefon ahizeleri, kapı tokmakları gibi mikropların cirit attığı yerler, hastalıkların kolaylıkla bulaşmasını sağlıyor. İnsanlar onca yoğunluk ve acelenin arasında bazen ister istemez hapşırırken veya öksürürken mendil de kullanmayabiliyor. Ofis, zaten aynı havanın solunduğu, belli bir metrekareye sahip dar bir alan olduğundan çalışanların hastalıkları birbirine bulaştırmaması neredeyse imkânsız. Ya bir el dezenfektanı kullanın ya da ellerinizi tualete gitmek dışında da günde 2-3 kez sabunlu su ile yıkayın.


Sıcacık bir çay, içine de biraz limon sıkın ve bal katın...


Eğer hastalanacakmışsınız gibi hissediyor ve biraz da üşüyorsanız sıcacık bir çay yapın kendinize ve içine de biraz limon suyu sıkın. 1 ya da 2 çay kaşığı kadar bal da katabilirsiniz. Mevcut ya da oluşmakta olan boğaz ağrınıza iyi gelecek, tıkalı olan sinüsleri açacak ve en önemlisi içinizi ısıtacaktır.


Grip aşısını düşünebilirsiniz


Grip aşısının faydalı olup olmadığı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Yeni yapılan bazı bilimsel araştırmalarda grip aşısı olanların uzun yıllar içinde grip hastalığına yakalanma oranlarında ciddi bir azalmanın olmadığını söylüyor fakat yine de grip aşısı ‘etkisiz’ diyemeyiz. Her yıl Ekim-Kasım aylarında tek doz şeklinde yapılan aşı ile koruyuculuk sağlıklı kişilerde %80'lere varabiliyor; yaş ilerledikçe koruyuculuk %50-60'lara inmekle birlikte hastalığın hafif geçirilmesi de sağlanabiliyor.


Egzersiz yapın ve aktif kalın


Kendinizi hafif hasta hissettiğinizde kendinizi hemen bırakmayın. Koltuğa uzanıp her şeyden elinizi ayağınızı çekip metabolizmanızın hızını bir anda azaltmayın. Hareket etmeye devam edin. Tabii ki de kan ter içinde kalacak şeyler yapmayın fakat en azından ufak bir yürüyüşe çıkın ya da markete telefon açmak yerine bizzat kendiniz gidin. Aktif olmaya devam etmeye çalışın.


Sigaraya ara verin


Soğuk algınlığı ve grip esnasında sigara içiyor olmanız, siz de hissetmişsinizdir hastalığınızın olumsuz etkilerini tetikler. Hasta hasta sigara içmeniz akciğer, boğaz ve göğsünüz için oldukça dezavantajlı. Sigaraya hasta da olsam hayatta ara veremem diyorsanız en azından bu süreçte azaltın. Hiç içmemeniz en doğrusu fakat iyileşene kadar tek tük için çünkü gerçekten daha çabuk toparlamanızı sağlıyor.


Doğru beslenin


Hastalandığınızda ‘doğru yiyecekler’ ile besleniyor olmanız son derece mühim. Taze sebze-meyveler ve tavuk suyuna sıcak çorba her daim faydalıdır, özellikle de hasta olduğunuzda. Kendinizi hasta gibi hissediyorsanız üç öğün yemeyi ve kahvaltıyı asla atlamamayı, önemsemelisiniz.


Tuzlu su ile gargara


Tuzlu su boğaz ağrısına gerçekten iyi geliyor. Tuzlu suyla gargara yapmakta zorlanıyorsanız bunun yerine elma sirkeli ılık su da deneyebilirsiniz. İçine biraz limon da sıkabilirsiniz. Bu da yardımcı olacaktır.