İnek sütünün sağlık açısından önemi ve faydaları hakkında önemli bilgilerin tamamını Dr. Mehmet Öz açıklıyor. Dr. Mehmet Öz'ün açıklamalarından aklınıza takılan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

İnek Sütünün Faydaları Nelerdir?


Tam yağlı süt, bazıları tarafından bir bardak yağdan başka bir şey olmadığı yönünde eleştirilse de aslında konu göründüğünden daha karışık.


Çok fazla tam yağlı süt içen çocukların çok fazla kalori aldıkları doğru ama süt aynı zamanda yiyeceklerin sindirilmesi sırasında kalsiyumun yağlara tutunarak daha az yağ emilmesine neden olduğundan kilo kontrolüne de yardımcı olabilir.


Yapılan bazı araştırmalar, kilo kontrolünde yağsız, az yağlı ve tam yağlı süt arasında önemli bir farkın olmadığını ileri sürmüştür. Ayrıca sütten bütün yağı çıkardığınız zaman özellikle insülin olmak üzere, hormonlarınızla şekerleme yemişsiniz gibi etkileşen doğal şeker birikimiyle karşı karşıya kalırsınız.


Önemli olan, bütün yiyecekler için geçerli olan "kararında tüketmek". Günde yarım litre kadar tam yağlı süt (veya 2 porsiyon herhangi bir süt ürünü) tüketirseniz kalori depolanması sağlığa faydalarının önüne geçer.