+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Miladi Takvimin Özellikleri

Miladi Takvimin Özellikleri, Miladi Takvim Nedir - Miladi Takvim İle İlgili Bilgiler - Miladi Takvimin Özellikleri Hakkında - Miladi Takvim Ne Demek Günümüzde kullandığımız takvim çeşidi olan miladi takvimin ne olduğu ve özellikleriyle ...

 1. #1
  Senior Member HayaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  1.948

  Miladi Takvimin Özellikleri  Miladi Takvim Nedir - Miladi Takvim İle İlgili Bilgiler - Miladi Takvimin Özellikleri Hakkında - Miladi Takvim Ne Demek

  Günümüzde kullandığımız takvim çeşidi olan miladi takvimin ne olduğu ve özellikleriyle ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızdan öğreneceksiniz.


  Miladi Takvimin Özellikleri


  Miladi Takvim: Güneş yılı esas alınmıştır.Bir yıl 365 gün 6 saat olarak kabul edilmiştir.Başlangıç 1 Ocaktır.Hz. İsa’nın doğumu takvim başlangıcı olarak kabul edildiğinden bu takvime Miladi takvim adı verilmiştir.Ülkemizde 1 Ocak 1926 dan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.Günümüzde Uluslararası takvim olarak kullanılmaktadır.


  Günümüzde uluslararası takvim olarak kullanılan Miladi Takvim’in aslı Roma Takvimi’ne dayanmaktadır. Bu takvim sistemi de günümüze gelinceye kadar iyileştirilerek birkaç dönemden geçmiştir.

  • Başlangıçta bir yılda; 4′ü 31 gün ve 6′sı da 30 gün olmak üzere 10 ay ve 304 günü olan bir takvim kullanılmaya başlanmıştır.


  • M.Ö.VII. Yüzyılda Roma İmparatorluğu’nda Numa Pompilius zamanında ayın dünyanın etrafında dolanımını esas alan ve yeni ayın doğuşu ile beraber başlayan 12 aylık ve 354 günlük ay takvimine geçilmiştir. Bu takvim sistemi ile mevsimler arasındaki uyumsuzluğu gidermek için iki yılda bir 22 şubat ile 23 şubatın arasına, 22 (artık yıllarda 23) günlük mercedonius adıyla 13. yeni bir ay eklemişlerdir. Bir yıl ortalama 365, artık yıllarda ise 366 gün oluyordu.
  • Mevsimler arasında uyum sağlamak için de 33 ve 34 günlük iki ay, kasım ve aralık aylarının arasına eklenmiştir. Daha önce şubatın 22 sinden sonra eklenen 22 (23) günlük mercedonius ayıyla beraber bir yıl 455 (artık yıllarda 456) güne çıkarılmış, Bu nedenle M.Ö. 46 yılına “karışık yıl” denilmiştir. Bu karışık yıldan sonra ilk baharın başlangıcı 25 mart olarak tespit edildi ve yılın başlangıcı da 1 marttan 1 ocak gününe alınmıştır.


  • Roma Kralı Julius Sezar; İskenderiyeli astronom Sosigenes’in tavsiyelerine uyarak M.Ö.45 yılında; dünyanın güneş etrafında dolanımını esas alan 365.25 günlük takvim sistemini uygun görmüş ve 4′e bölünebilen artık yıllar 366, diğerleri ise 365 günden oluşan normal yıl, ocak ayı da yılbaşı olarak kabul edilmiştir. Yıl 12 ay olacak, ay süreleri ocaktan başlayarak 31, 28 (29),31,30,31,30,31,31,30,31,30 ve 31 gün alınacaktır. Julius Sezar adına ithafen de Jülyen Takvimi denilmiştir.
  • Julius Sezar’ın öldürülmesinden sonra, takvimde yaptığı ıslahat sekteye uğramış, bu düzenlemeleri yapan Pontifeksler 4 yılda bir artık yıl yerine, 3 yılda bir artık yıl uygulamaya başlamışlardır. Böylelikle 36 yılda 9 yerine 12 artık yıl eklenmiş oluyordu. M.Ö. VIII. yılda Augustus bu kaymayı düzeltmek için 12 yıl süreyle artık yılın uygulamasını durdurmuş, M.S. 5. yıldan itibaren Jülyen Takvim Reformu düzenli olarak uygulamaya konulmuştur. Bu tarihten önceki 50 yıla da “yanlış Jülyen yılları” denilmiştir.
  Ekli Resimler Ekli Resimler

 2. #2
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  slm aga bn lady gaga

 3. #3
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  Hee sen lady gaga

 4. #4
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  teşekkür ederim güzel

 5. #5
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Question sosyalmekan.net  çok güzel elinize sağlık

 6. #6
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  çok beğendim ,çok güzel olmuş teşekkür ederim sağol(HANDE)

 7. #7
  Ziyaretçi
  Guest Ziyaretçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Unhappy ne kadar mallar var ya  sen kimmm layd gaga kim ağa falan diyorsun yani

 8. #8
  senanur çetinkaya
  Guest senanur çetinkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  sorular  ben bişey anlamadım başlangıçta kullanılan takvim dediler de otakvimin adı ne acaba

 9. #9
  PaToR
  Guest PaToR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  Lady Gaga Türkçe ßile Konuşmuyo

 10. #10
  sizeney
  Guest sizeney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)


  nooruyonuz laaa burda

+ Cevap Ver
Sayfa 1/2 12 SonSon

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

ist.....l hangi ilimizdir küçük harflerle yazınız

Benzer Konular

 1. Hicri Takvimin Özellikleri Nelerdir?
  By HayaL in forum Genel Bilgiler
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 04-29-2014, 10:21 PM
 2. Takvimin İcadı
  By Neslihan in forum İcatlar ve Keşifler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-12-2012, 03:25 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.1