Temizlik denilince aklımıza önce beden temizliği gelir. Bedenimizi temiz tutmak onu her türlü kirden arındırmakla mümkün olur. Bunun için günlük yaşamımızda, sabahları kalktığımızda öncelikle ellerimizi ve yüzümüzü yıkamalıyız. Saçlarımızın temiz ve bakımlı olmasına özen göstermeliyiz. Her yemekten önce ve sonra, tuvaletten çıktıktan sonra ellerimizi sabun ile yıkayıp kurulamalıyız. Tırnaklarımızı uzayınca kesmeli ve sık sık banyo yapmalıyız.

Bedenimiz bize Allah tarafından verilmiş bir emanettir. Bu emaneti temiz tutarak korumuş oluruz. Bunun yanında beden temizliği, kişilere güven ve mutluluk verir. İnsanı rahatlatır. Temiz insan çevresinde sevilir ve saygı görür.


Beden temizliğinin yanında elbise temizliğine de dikkat etmeliyiz. Önemli olan elbiselerimizin yeni ve pahalı olması değil, temiz ve düzenli olmasıdır. Bunun için öncelikle elbiselerimizi dikkatli ve temiz kullanmalıyız. Kirli yerlere oturmamalı, okuldan eve gelince okul formalarını çıkarıp ev kıyafetlerini giymeliyiz. Elbiselerimizi dolaplara düzgün bir şekilde yerleştirmeliyiz.

Elbiselerin temiz olması her şeyden önce insanın kendisine olan saygısının bir gereğidir. Ayrıca temiz giyinirsek başkaları üzerinde olumlu düşünceler bırakırız. Bu yüzden elbiselerimizin temiz ve ütülü olmasına özen göstermeliyiz. Çamaşırla-


rımızı sık sık değiştirmeliyiz. Bedenimizi ve elbiselerimizi temiz tutarak sağlığımızın korunmasına yardımcı oluruz.