+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Lizozomun Görevleri Nelerdir?

Lizozomun Görevleri Nelerdir?, lizozomun görevleri nelerdir - lizozomun görevleri nedir - lizozomun görevleri kısaca - lizozomun hücre içindeki görevleri - lizozomun kısaca görevi Sitoplazmada bulunan, yaklaşık 0,5 mikron çapında, lipoprotein yapısı gösteren bir ...

 1. #1
  Administrator Jiraiya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2011
  Mesajlar
  8.129

  Lizozomun Görevleri Nelerdir?  lizozomun görevleri nelerdir - lizozomun görevleri nedir - lizozomun görevleri kısaca - lizozomun hücre içindeki görevleri - lizozomun kısaca görevi

  Sitoplazmada bulunan, yaklaşık 0,5 mikron çapında, lipoprotein yapısı gösteren bir zarla çevrili hücre organeli. Lizozom, besinlerin parçalanması işini yapan enzimlerin hücredeki deposudur. Hücrenin elektron mikroskobuyla incelenmesi sonucu bulunmuştur.


  Lizozomlar, hayvansal hücrelerin sitoplazmalarında bol miktarda bulunurlar. Alyuvar hücrelerinde ise lizozom bulunmaz.


  Lizozom, vücudun tüm hücrelerinde sürekli bir işlev halinde bulunur. Bazen yaşlanmış bir hücre organelini parçalarken, bazen vücuda savaş halinde olan mikropları parçalar. İşlevini yitirmiş olan organeller parçalanır, yaşlanan hücreler de sürekli yenilenir. Lizozomu bu anlamda hücrenin öğütme makinesi olarak da tanımlayabiliriz. Bu organelden salgılanan enzimler sayesinde vücutta birçok "yıkma" işlemi gerçekleşir. Lizozom enzimleri artık işe yaramayan hücreleri yıkıp parçalarlar. Ayrıca bir yapının etrafını saran zarı öğüterek delmelerinin yanı sıra, vücutta sürekli olarak büyümeye devam eden bazı hücreleri de parçalarlar. Lizozom enzimlerinin gerçekleştirdiği bu yıkım işlemi, vücut açısından son derece önemlidir.


  Örneğin hamile kadınlarda bebeğin gelişimiyle birlikte rahmin büyümesi normale oranla büyük bir artış gösterir. Bu sağlıklı bir bebeğin doğabilmesi için gerekli olan bir aşamadır. Ancak bebek doğduktan sonra artık bu derece geniş bir rahme ihtiyaç kalmamaktadır. Bu durumda aşırı derecede genişlemiş olan bu organın tekrar eski haline döndürülmesi gerekmektedir. İşte bu işlemi gerçekleştiren lizozom enzimleridir. Doğum işlemi bittiğinde belirli hücrelerin lizozomları ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilerek hemen gerekli enzimleri salgılamaya başlarlar. Bu enzimler de vücudun sağlığı için hamilelikten sonraki 10 gün içerisinde hızlı bir yıkımla rahmi 1/40 oranında küçültürler. Böylece rahim artık eski boyutlarına dönmeye başlar.

   Lizozomun Görevleri Nelerdir?


  Lizozomlar ayrıca spermin baş kısmında da bulunurlar. Sperm, yumurtaya ulaştığında onu saran kılıfını delmek için bünyesinde taşıdığı lizozom enzimlerini kullanır. Parçalayıcı etkiye sahip bu enzimler, yumurtayı koruyan kılıfı delerek spermin yumurtayı döllemesini sağlarlar.


  Lizozomların içinde bir dizi yıkıcı sıvı enzim (biokatalizör) bulunur. Bu enzimlerin başlıcaları, asit fosfataz, lizozim, beta glukruronidaz, hyaluronidaz, asit lipaz, asit dezoksiribonükleaz, aril sülfataz, fagositin ve kollagenazdır.


  Bu makale harbiforum.org için internet dışı kaynaklardan araştırılara ve derlenerek yazılmıştır.

 2. #2
  Junior Member Tsunade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesajlar
  11


  Lizozom, ökaryotik hücrelerin sitoplazmasında bulunan, zarla çevrili, genellikle küçük, yuvarlak ve çapları 0,2-0,8 mikron arasında değişen yapılardır. İçlerikleri asidiktir ve çeşitli sindirici enzimler içerirler.


  Görevleri
  Lizozomların görevlerinin en önemlisi, hücre içi ve dışı kökenli maddelerin sindirimidir. Ayrıca intihar kesecikleri olarak bilinir. Enzimleri yaşlanmış molekül ve organelleri parçalanır.
  Kurbağa larvasının kuyruğunun yok olması, hareketsiz kalan kasların erimesi, yaşlı dokuların, alyuvarların ve mikropların yok edilmesinde lizozom enzimleri etkilidir.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Ülkemizin başkentini küçük harflerle yazınız.

Benzer Konular

 1. B Vitamininin Görevleri Nelerdir?
  By Selin in forum Yaşam ve Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-08-2013, 09:34 PM
 2. Kalsiyumun Görevleri Nelerdir?
  By Selinim in forum Yaşam ve Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-27-2013, 11:39 AM
 3. Proteinlerin Görevleri Nelerdir?
  By Jiraiya in forum Alternatif Tıp Bilgileri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-29-2012, 04:25 PM
 4. Lizozomun Özellikleri
  By Gökçe in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-16-2012, 08:43 PM
 5. Lizozomun Görevleri Nedir?
  By Gökçe in forum Biyoloji
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-16-2012, 08:39 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

SEO by vBSEO 3.6.1