Romatizma hastalıklarına karşı şifalı bitkilerle çözüm bulmak ve bu rahatsızlığı yenmek istiyorsanız hangi şifalı bitkilerin yararlı geldiğini uzmanlardan öğreneceğiz...

Çörtük otu, adaçayı ve kekik ayrı ayrı olmak üzere 1 çay bardağı sıcak suya, 1 'er çay kaşığı konulur. 10 dakika demlenip, süzülür. Adaçayı aç, diğerleri tok karnına günde 3 kere içilmesi önerilir. Bu terkibe ara vermeden en az 6 ay devam edilmesi tavsiye edilir.

Romatizmayı Ne Geçirir?
Kereviz tohumu, elma kabuğu, ayrık otu, menekşe, söğüt yaprağı ve meyan kökü gibi bitkilerden biri veya birkaçı birlikte kaynatılıp, günde 3 fincan içilmesi önerilir.
Zencefil, havlıcan ve Şam fıstığı bala katılarak macun yapılır. Sabah akşam birer tatlı kaşığı yutulması tavsiye edilir.


Isırgan otunun, siyatik, lumbago ve kollarda bacaklarda meydana gelen sinir iltihaplanmalarında, ağrılı bölgelere sürülerek kullanılması önerilir. Bitkinin yakıcı tüylerinin deriyi tahriş etmesiyle uzun süreli rahatlatıcı bir sıcaklık meydana gelir. Başlangıçta rahatsız edici olan deri yanması bir süre sonra azalır ve daha sonra sona erer. 1 bardak kaynar suya, 10 gram ince kıyılmış hindiba kökü konulur. 10 dakika bekletilip, günde 1-2 fincan içilmesi tavsiye edilir.


20 baş sarımsak iyice ezilir, bir miktar suyla kaynatılıp, süzülür. Elde edilen suya, 30 gram toz karabiber, 30 gram saf zeytinyağı konulur. Hafif ateşte tutulur, içine 10 gram kâfur toz halinde konulup, 2'dakika daha kaynatılır. Hastalıklı bölgeye masaj yapılması önerilir.
10 gram sarımsak ezilir, üzerine 10 gram ılık su konulur. 24 saat bekletilip, tülbentle süzüldükten sonra günde 3 defa 15-30 arasında içilmesi tavsiye edilir.

Alıntı.