yaralar nasıl iyileşir - yaralar nasıl çabuk geçer - yaralar nasıl hızlı iyileşir - yaralar nasıl daha çabuk iyileşir


Yaralar Nasıl Kapanır?

Bitkisel tedavi yöntemleriyle yaralar: Herhangi bir kaza sonucu deride meydana gelen yarılma, kesilme, ezilme ve parçalanmalara denir. Ateşli silahlı, batıcı veya delici aletler, yakıcı maddeler veya hayvan ısırmaları sonucu meydana gelen yaraların, hiç vakit kaybedilmeden tedavi edilmeleri gerekir.


Yaralar, temizlik şartlarına riayet edilmeyip de, mikrop kapacak olursa, yara yerinde şişme, kızarma, ateş ve ağrı görülür. Bu da, yaranın iltihaplandığına işarettir. Bu durumdaki yaralar, gereği gibi tedavi edilmeyecek olursa, yaradan dağılan mikroplar vücudun diğer taraflarına da yayılıp, çok tehlikeli hastalıklara yol açabilirler.


Yaralarda ilk yardım : Yaralanmalarda yapılacak ilk iş, akan kanı durdurmaktır. Kanı durdurmak için, kanayan yerin üstüne gaz bezi veya temiz bir bez parçası konup iyice bastırılır. Kan, bir süre sonra durur. Kanama durdurulduktan sonra, bez kaldırılır, yaranın üzerine bir parça tentürdiyot sürülüp, temiz bir gaz bezi ile sarılır.


Kan çok şiddetli fışkırarak akıyorsa: Yaranın üzerine gaz bezi veya temiz bir bez parçası bağlandıktan sonra, kanayan yere bastırılır. Sonra ipin uçları, bir parça çubuğa bağlanıp, döndürüle, döndürüle iyice sıkılaşması sağlanır. Ve, hiç vakit kaybetmeden hastaneye götürülür. Basit yaralarda aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.


Yumurta, zeytinyağı, bal, buğday unut : Temiz bir kaba, 1 adet çiğ yumurta kırılır. üzerine 1 çorba kaşığı saf zeytinyağı, 1 çorba kaşığı süzme bal ve 1 çay fincanı buğday unu konur. Merhem haline gelinceye kadar karıştırılır. Yaranın üzerine her gün bir parça konup, sargı bezi ile sarılır.


Turakotu ve zeytinyağı: 1 su bardağı zeytinyağına, 1 avuç turak otu konur. Otlar kavruluncaya kadar hafif ateşte karıştırılır. Soğuduktan sonra, yaranın üzerine bir miktar sürülür. Bu terkip, sadece müzmin yaralara kullanılır.


Biberiye, su, bal : 4 bardak suya, 2 tutam biberiye konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Otların üzerine 1 çorba kaşığı, bal dökülüp, iyice yoğurulduktan sonra iyileşmeyen yaraların üzerine, her gün bir parça konup, sarılır.


Isırgan otu: 1 tutam ısırgan otu, dövüldükten sonra yaranın üzerine sarılır. Aynı işlem, her gün tekrarlanır.


Vazelin, asidborik : 100 gram vazeline, 10 gram asidborik konur. çalkalanıp, merhem haline getirilir. Her gün bir parça sürülür.


Baldıran otu : 1 avuç kuru baldıran otu yakılıp, külü yaranın üzerine sürülür. Bu reçete,özellikle kesik yaralarına uygulanır.


Tuzsuz tereyağı ve şeker : 2 çorba kaşığı tuzsuz tereyağı ile 1 kahve fincanı toz şeker karıştırılır. Bir parça alınıp, sürülür.


Tütün: 1 parça tütün, ağızda çiğnendikten sonra yaranın üzerine konur.


Zeytinyağı, ekşi hamur : Köpek ısırmasının sebep olduğu yaraların üzerine hiç vakit geçmeden bir parça ekşi hamur konur. Bu mümkün değilse, 1 çay bardağı zeytinyağı kızdırılır. Ilıdıktan sonra yaranın üzerine dökülür. Ve köpeğin kuduz olması ihtimali düşünülerek, yaralı hastaneye götürülür.


Kül, muz kabuğu : Yeni meydana gelmiş yara kanıyorsa, üzerine bir parça temiz kül dökülür. Veya yeni soyulmuş muz kabuğu konur. Kanama, kısa zamanda kesilir. Sonra yaranın durumuna göre, diğer ilaçlardan biri uygulanır.


Mersin yaprağı, su : 4 bardak suya, 1 avuç mersin yaprağı konur. 15 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Yapraklar iyice ezildikten sonra yaranın üzerine sarılır. Bu uygulama, sadece cerahatli yaralara yapılır.


üzüm yaprağı : 3-4 tane üzüm yaprağı yaranın üzerine konularak sarılır. Bu uygulama, yaranın olgunlaşmasını ve cerahatin boşalmasını sağlar.


Ispanak, zeytinyağı : 1 çay bardağı zeytinyağına, 10 tane ıspanak yaprağı konur. Kuvvetli ateşte pişirilir. Yapraklar, ılıdıktan sonra yaranın üzerine sarılır. Bu uygulama, kapanmayan yaraların tedavisinde çok etkilidir. Pansuman yaparken, tentürdiyotla temizlemeyi ihmal etmemek gerekir.