çedene kahvesinin faydaları - çedene kahvesinin yararları - çedene kahvesinin faydaları - çedene kahvesinin yapılışı - çedene kahvesi nasıl yapılır

Çedene Kahvesi Nedir?Elazığ ve çevre illerinde yetişen” Menegiç” btkisinden elde edilen bu kahve bir çok hastalıkta kullanılan, bölge halkınında yıllardır kullandığı misafirlerine ikram ettikleri bir geleneksel içecektir.


Urfa,Gaziantep ve Siirtte de”menengiç kahvesi” olarak bilinip,yıllardır kullanıldığı bilinmektedir.Fırat Üniversitesi öğretim üyesi iç hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. İ. Halil Bahçecioğlu,her gün bir fincan çedene kahvesi tüketiminin bir çok hastalığın tedavisinde fayda sağladığını belirtmektedir.Çedene’nin metebolizmayı canlandırdığı gibi,kanserden koruyor.Uzun kış gecelerinde çerez gibi yeniliyor,ayrıca ezilerek ve öğütülerek kahve gibi içiliyor.
enfeksiyonlara iyi geliyor
İçerinde bir çok vitamin ve element içeriyor.
Hücre zarının korunmasında yarar sağlıyor
İltihapların yayılmasına engel oluyor.
Hazımsızlık sorunlarına iyi geliyor
Boğaza ve gözlere iyi geliyor
nefes darlığına iyi geliyor
solunum problemlerine iyi geliyor
ses tellerine fayda sağlıyor


Hazırlanışı:1 Fincan kahve yapmak için Cezveye1 Fincan su veya süt,1 Çay kaşığı çedene kahvesi,2 Çay kaşığı toz şeker,Eklenerek; orta ateşte kaynamaya başladıktan sonra birkaç defa karıştırılıp. 6-7 dakika daha kaynatılır, sıcak olarak içilir.

Çedene Kahvesi Nedir?