Bulantı Neden Olur?

Bulantılar çeşitli sebeplerden ötürü bir çok insanın yaşadığı sağlık problemlerinden bir tanesidir. Bulantı problemlerini sizlerde yaşıyorsanız mutlaka sebepleri hakkında bilgileri merak ediyorsunuzdur. Bu yazımızda bulantılar ve bulantıların sebepleri hakkında önemli bilgileri öğrenebilirsiniz, hepinize sağlıklı günler dilerim…

Bulantı Neden Olur?

Sabah bulantısı
Sabah oluşan mide bulantıları ve kusmalar kadının hamile olduğunun önemli belirtilerinden biridir. Gebe kalınması sonucu hormonların aniden artması bulantı oluşmasına neden olur. Mide bulantıları genelde sabah hissedilir. Fakat gün içinde ve akşamda mide bulantısı yaşanabilir.

Mide bulantıları ne kadar sürer?
Her hamileliğin ilk dönemlerinde mide bulantıları genel bir durumdur. Neredeyse hamileliğin 3. ayında bulantılar devam edebilir.(13 haftadan 4. aya kadar.) Fakat mide bulantılarının tam bitiş ayı genellemesi yapmak yanlıştır, her kadın ve her hamilelik farklıdır.

Mide bulantıları bebeğe zararlımıdır?
Eğer yiyeceklerin ve içeceklerin midede tutulamaması, fazlasıyla çıkartılması, kilo kaybına sebebiyet veriyorsa buda bebek için sağlıklı değildir. Eğer aşağıda belirtilen hususlar yaşanıyorsa mutlaka doktorunuzu aramalısınız.

• Fazla kaybedilen kilo durumları
• Kanlı kusma (açık kırmızı yada siyah renkde)
• Günde 4 defadan fazla kusma
• Yiyecekleri 1 günden fazla midede tutamama durumları

Mide bulantılarını hafifletme ipucuları:

• Küçük yenen öğünler gün boyunca sizi doldurup rahatsız etmez ve aç bırakmaz.
• Zengin, baharatlı, acı ve yağlı yemeklerden uzak durma
• Kokusu sizi rahatsız eden ve midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durma.
• Fazla karbonhidrat tüketeme rahat hissettirir (haşlanmış patates, pirinç, yağsız tost vb.)
• Sabah uyandığınızda, yataktan çıkmadan midenizi bastırmak için hafif kraker atıştırmak

Eğer bu ipucular mide bulantınıza çözüm olamıyorsa, doktorunuzla konuşmanız önerilir. Unutmayınız ki mide bulantılarınızı bebeğinizin hasta olduğu anlamına gelmez.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>